bg_image

Kolektor gruntowy pionowy – odwierty

 

Dysponujemy własną maszyną wiercącą (wiertnicą), która pozwala na wykonywanie odwiertów pionowych pod pompy ciepła.

Odwierty jako dolne źródło ciepła to najbardziej wydajny i ekonomiczny system, w którym pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym

Główną zaletą tego rodzaju rozwiązania jest wysoka wydajność cieplna układu (temperatura gruntu nie spada poniżej 4 stopni C), bardzo duża sprawność układu grzewczego oraz brak konieczności posiadania dużej działki.

Nasza firma w instalacjach z pompami ciepła wykonuje odwierty pionowe. Jeśli podczas wykonywania wierceń natrafi się na podziemne źródło wody, jest to dodatkowy czynnik zwiększający sprawność układu.

 

 

 

 

 

pionowy

 

 

Wytyczne dotyczące odwiertów

Pionowy gruntowy wymiennik ciepła

W przypadku zainstalowania pompy ciepła z pionowym gruntowym wymiennikiem ciepła przyjmuje się, że otrzymujemy 40÷50 W mocy chłodniczej na 1 m odwiertu. Kolektor zostaje wykonany z rur polietylenowych umieszczonych w odwiertach połączonych na dole U-kształtką. Odwierty połączone są szeregowo w pętle. Odcinki pionowe łączące odwierty powinno się umieszczać na głębokości 1,4 – 1,5 m. Odległość między odwiertami to zazwyczaj 4,0 – 5,0 m. Natomiast głębokość odwiertów wynosi zwykle ok. 100 m, można jednak wykonywać głębsze.

 

Kolektor pionowy pozyskuje ciepło z głębi Ziemi

Sondy pionowe, zwane pionowymi kolektorami gruntowymi, to najczęściej rury z tworzywa sztucznego znajdujące się w pionowych odwiertach, których głębokość i ilość zależna jest od mocy grzewczej pompy ciepła. Zasada działania jest podobna jak w kolektorze poziomym – w zamkniętym obiegu krąży niezamarzający płyn, który odbiera ciepło z gruntu oraz wód podziemnych i przekazuje je do pompy ciepła. W dolnych partiach zgromadzone jest ciepło o praktycznie stałej temperaturze przez cały rok. Wykorzystanie tego zasobu to bezpieczny i przyjazny sposób ogrzewania wszystkich typów budynków.

Koszt wykonania sond pionowych nie należy do najtańszych rozwiązań, jednak w zamian uzyskujemy niezawodne i energooszczędne ogrzewanie o stosunkowo wysokiej temperaturze na wejściu do pompy ciepła. Kolektor nie zajmuje dużej przestrzeni i można instalować go nawet na niewielkich działkach. Po wywierceniu otworu nie trzeba przeprowadzać dużych prac rekultywacyjnych, więc wpływ na najbliższe otoczenie jest minimalny.

 

zdjecie1 zdjecie2 zdjecie3

Wartości ANDRE-TECH

pic

UCZCIWOŚĆ

Uczciwie przedstawiamy naszych klientom całkowite koszty instalacji pomp ciepła czy kolektorów gruntowych. Jasno mówimy, ile kosztują poszczególne elementy instalacji, a ile wykonanie całego systemu.

pic

DOŚWIADCZENIE

Posiadamy ogromne doświadczenie w pomp ciepła i nowoczesnych systemów grzewczych. Nieustannie podnosimy poziom naszej wiedzy specjalistycznej i doszkalamy pracowników.

pic

RZETELNOŚĆ

Śledzimy wszystkie nowości pojawiające się na rynku, znamy wszystkie najnowsze technologie grzewcze.

pic

PROFESJONALIZM

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów i rozbudowujemy szeroki wachlarz świadczonych usług.

pic

Pomoc w dotacjach

"Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż Twojej wymarzonej pompy ciepła"

Dowiedz si wicej
pic

Zobacz wideo

Zapraszamy do obejrzenia filmów video.

Dowiedz si wicej
pic

ABC ogrzewania

Pompy ciepła są modne! Wielu inwestorów tłumaczy, że inwestuje w pompę dziś, by za kilka lat – gdy ceny paliw będą relatywnie wyższe – cieszyć się niższymi rachunkami.

Dowiedz si wicej

Partnerzy