Fotowoltaika jest dziedziną zajmującą się przetwarzaniem światła słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną.
Zużywanie energii na potrzeby własne i oszczędności na rachunku za energię
Energetyka prosumencka
Jest to na chwilę obecną najłatwiejszy w Polsce sposób wykorzystania energii elektrycznej produkowanej w elektrowni słonecznej o mocy do 40 kW (mikroinstalacji). Inwestor staje się prosumentem – wytwórcą energii na potrzeby własne. W rozwiązaniu tym wielkość systemu dopasowana jest do zużycia energii, a jego moc nominalna nie jest większa niż przydział mocy do danego budynku. W rozwiązaniu takim nie ma więc konieczności występowania do zakładu energetycznego o warunki przyłączeniowe, lecz formalności załatwiane są w ramach uproszczonej procedury. Krokiem pierwszym jest określenie faktycznego zapotrzebowania na energię. Następnie wybranie firmy, która wykona system fotowoltaiczny. Jeżeli w danym regionie istnieje możliwość skorzystania z dotacji, na tym etapie należy złożyć wniosek o dotację. Po zainstalowaniu systemu fotowoltaicznego, należy instalację zgłosić do zakładu energetycznego (wypełnić i dostarczyć odpowiedni formularz, np. druk ZM w Tauronie). Po zweryfikowaniu dokumentacji zakład energetyczny na własny koszt dokonuje montażu systemów pomiarowych oraz zabezpieczających oraz przygotowuje do podpisania odpowiednie umowy.
Schemat działania instalacji prosumenckiej – jeżeli w danym momencie wszystkie urządzenia w budynku pobierają moc 1000W (100% zużycia), a instalacja fotowoltaiczna generuje tym czasie 800W, to 80% zużywanej energii pochodzi z fotowoltaiki, a pozostałe 200W czyli 20% jest dobierane z sieci i użytkownik płaci wyłącznie za te 20%.
Opisana tutaj instalacja z założenia zaspokaja tylko potrzeby energetyczne danego budynku. Produkowany przez moduły fotowoltaiczne w ciągu dnia prąd jest na bieżąco zużywany przez działające w budynku urządzenia. Jeżeli natomiast występują nadwyżki, są one odprowadzane do sieci i sprzedawane:
a) w przypadku gdy właścicielem instalacji jest osoba fizyczne nieposiadająca działalności gospodarczej (nie istnieje wtedy obowiązek posiadania koncesji z URE na produkcję energii ze źródeł odnawialnych) – po stawce wynoszącej 80% średniej ceny za energię elektryczną w roku poprzedzającym (obecnie jest to ok. 0,16 zł za 1 kWh). Niedobór energii elektrycznej jest oczywiście kupowany z sieci po obowiązującej stawce z taryfy.
b) w przypadku gdy właścicielem instalacji jest firma (istnieje wtedy obowiązek posiadania koncesji z URE na produkcję energii ze źródeł odnawialnych – koncesja w przypadku mikroinstalacji jest bezpłatna) – po stawce rynkowej. Za każdą wyprodukowaną MWh firma otrzymuje również zielony certyfikat.
Wartości ANDRE-TECH
UCZCIWOŚĆ
Uczciwie przedstawiamy naszych klientom całkowite koszty instalacji pomp ciepła czy kolektorów gruntowych. Jasno mówimy, ile kosztują poszczególne elementy instalacji, a ile wykonanie całego systemu.
DOŚWIADCZENIE
Posiadamy ogromne doświadczenie w pomp ciepła i nowoczesnych systemów grzewczych. Nieustannie podnosimy poziom naszej wiedzy specjalistycznej i doszkalamy pracowników.
RZETELNOŚĆ
Śledzimy wszystkie nowości pojawiające się na rynku, znamy wszystkie najnowsze technologie grzewcze.
PROFESJONALIZM
Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów i rozbudowujemy szeroki wachlarz świadczonych usług.
Pomoc w dotacjach
"Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż Twojej wymarzonej pompy ciepła"
Dowiedz się więcejABC ogrzewania
Pompy ciepła są modne! Wielu inwestorów tłumaczy, że inwestuje w pompę dziś, by za kilka lat – gdy ceny paliw będą relatywnie wyższe – cieszyć się niższymi rachunkami.
Dowiedz się więcej