bg_image

Fotowoltaika

Fotowoltaika jest dziedziną zajmującą się przetwarzaniem światła słonecznego bezpośrednio na energię elektryczną.

Zużywanie energii na potrzeby własne i oszczędności na rachunku za energię

 

Energetyka prosumencka

Jest to na chwilę obecną najłatwiejszy w Polsce sposób wykorzystania energii elektrycznej produkowanej w elektrowni słonecznej o mocy do 40 kW (mikroinstalacji). Inwestor staje się prosumentem – wytwórcą energii na potrzeby własne. W rozwiązaniu tym wielkość systemu dopasowana jest do zużycia energii, a jego moc nominalna nie jest większa niż przydział mocy do danego budynku. W rozwiązaniu takim nie ma więc konieczności występowania do zakładu energetycznego o warunki przyłączeniowe, lecz formalności załatwiane są w ramach uproszczonej procedury. Krokiem pierwszym jest określenie faktycznego zapotrzebowania na energię. Następnie wybranie firmy, która wykona system fotowoltaiczny. Jeżeli w danym regionie istnieje możliwość skorzystania z dotacji, na tym etapie należy złożyć wniosek o dotację. Po zainstalowaniu systemu fotowoltaicznego, należy instalację zgłosić do zakładu energetycznego (wypełnić i dostarczyć odpowiedni formularz, np. druk ZM w Tauronie). Po zweryfikowaniu dokumentacji zakład energetyczny na własny koszt dokonuje montażu systemów pomiarowych oraz zabezpieczających oraz przygotowuje do podpisania odpowiednie umowy.

 

schemat_1

 

Schemat działania instalacji prosumenckiej – jeżeli w danym momencie wszystkie urządzenia w budynku pobierają moc 1000W (100% zużycia), a instalacja fotowoltaiczna generuje tym czasie 800W, to 80% zużywanej energii pochodzi z fotowoltaiki, a pozostałe 200W czyli 20% jest dobierane z sieci i użytkownik płaci wyłącznie za te 20%.

Opisana tutaj instalacja z założenia zaspokaja tylko potrzeby energetyczne danego budynku. Produkowany przez moduły fotowoltaiczne w ciągu dnia prąd jest na bieżąco zużywany przez działające w budynku urządzenia. Jeżeli natomiast występują nadwyżki, są one odprowadzane do sieci i sprzedawane:

a) w przypadku gdy właścicielem instalacji jest osoba fizyczne nieposiadająca działalności gospodarczej (nie istnieje wtedy obowiązek posiadania koncesji z URE na produkcję energii ze źródeł odnawialnych) – po stawce wynoszącej 80% średniej ceny za energię elektryczną w roku poprzedzającym (obecnie jest to ok. 0,16 zł za 1 kWh). Niedobór energii elektrycznej jest oczywiście kupowany z sieci po obowiązującej stawce z taryfy.

b) w przypadku gdy właścicielem instalacji jest firma (istnieje wtedy obowiązek posiadania koncesji z URE na produkcję energii ze źródeł odnawialnych – koncesja w przypadku mikroinstalacji jest bezpłatna) – po stawce rynkowej. Za każdą wyprodukowaną MWh firma otrzymuje również zielony certyfikat.

 

foto1

 

Wartości ANDRE-TECH

pic

UCZCIWOŚĆ

Uczciwie przedstawiamy naszych klientom całkowite koszty instalacji pomp ciepła czy kolektorów gruntowych. Jasno mówimy, ile kosztują poszczególne elementy instalacji, a ile wykonanie całego systemu.

pic

DOŚWIADCZENIE

Posiadamy ogromne doświadczenie w pomp ciepła i nowoczesnych systemów grzewczych. Nieustannie podnosimy poziom naszej wiedzy specjalistycznej i doszkalamy pracowników.

pic

RZETELNOŚĆ

Śledzimy wszystkie nowości pojawiające się na rynku, znamy wszystkie najnowsze technologie grzewcze.

pic

PROFESJONALIZM

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów i rozbudowujemy szeroki wachlarz świadczonych usług.

pic

Pomoc w dotacjach

"Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż Twojej wymarzonej pompy ciepła"

Dowiedz się więcej
pic

Zobacz wideo

Zapraszamy do obejrzenia filmów video.

Dowiedz się więcej
pic

ABC ogrzewania

Pompy ciepła są modne! Wielu inwestorów tłumaczy, że inwestuje w pompę dziś, by za kilka lat – gdy ceny paliw będą relatywnie wyższe – cieszyć się niższymi rachunkami.

Dowiedz się więcej

Partnerzy