ABC ogrzewania

Jak działa pompa ciepła ?

 

Ziemia jest źródłem bardzo powoli przejmującym i oddającym energię. W okresie lipca, najcieplejszego miesiąca w roku, temperatura gruntu ma około 7 – 8°C. W październiku, kiedy temperatura powietrza wymusza rozpoczęcie grzania domu, temperatura w gruncie wynosi około

10 °C. Ilość energii zgromadzonej w ziemi jest tak duża, że z łatwością wystarcza na okres zimy i wiosny, kiedy to na nowo zaczyna się proces jej nagrzewania. Energia wymagana do napędu pompy ciepła jest około czterokrotnie mniejsza niż energia z niej uzyskiwana. To czyni ją rzeczywiście niepokonaną wśród różnych systemów grzewczych.

Pompa ciepła wykorzystuje niskotemperaturową energię słoneczną i geotermalną zakumulowaną w gruncie i wodach podziemnych (dolne źródło ciepła), a następnie przekazuje energię cieplną o wyższej temperaturze do instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej (górne źródło ciepła).

Niskotemperaturowe ciepło z gruntu czy wody przekazane jest przez parownik  do instalacji pompy wypełnionej specjalnym płynem , który zamienia się w gaz. Ogrzany gaz spręża sprężarka pompy, znacznie podnosząc jego temperaturę. W skraplaczu następuje oddanie ciepła wodzie, która wypełnia rury grzejne a ochłodzony płyn przepływa przez zawór rozprężny wraca do parownika i cały proces rozpoczyna się ponownie.

 

 

 

Dlaczego pompa ciepła ?             zasada-dzialania-pompy-ciep

 

Decyzja o wyborze pompy ciepła jako sposobu ogrzewania domu nie jest łatwa. Powód to wysoka cena urządzenia i całej instalacji – kilkadziesiąt tysięcy zł wraz z montażem i budową wymiennika ciepła.

Ci, którzy zdecydowali się na zakup tego urządzenia, są nastawieni pozytywnie: „Skoro użytkownicy są zadowoleni, dlaczego nie mamy do nich dołączyć?”.

Pompy ciepła są modne! Wielu inwestorów tłumaczy, że inwestuje w pompę dziś, by za kilka lat – gdy ceny paliw będą relatywnie wyższe – cieszyć się niższymi rachunkami

Zalety pompy ciepła

Najbardziej zachwalana jest bezobsługowość pompy ciepła. Koszt ogrzewania jest podobny jak przy opalaniu węglem, a właściciele mają pewność, że nawet podczas długiej nieobecności w domu będzie utrzymana żądana temperatura – i to bez potrzeby zatrudniania palacza. Zwolennicy chwalą sobie niskie koszty ogrzewania, a także różne małe oszczędności. Na przykład nie trzeba budować komina (jeśli zastosujemy wentylację mechaniczną). A gdy go nie ma, nie płacimy za okresowe wizyty kominiarza.

Co jeszcze przemawia na plus? Ogrzewanie pompą ciepła zwalnia z zabiegania o dostarczenie i składowanie paliwa (węgla, drewna czy oleju opałowego). A skoro nie potrzeba miejsca na składowanie – jest kolejna oszczędność na etapie budowy. Dla zdumiewająco wielu osób pompa ciepła ma jeszcze tę zaletę, że… nie zmusza do wprowadzenia gazu do domu. Wciąż żywe jest uprzedzenie do tego wybuchowego paliwa. Na marginesie zanotujmy kolejną oszczędność: pompa ciepła nie wymaga doprowadzania przyłącza – w wypadku gazu to spory koszt.


 Najczęściej zadawane pytania
Ile kosztuje pompa ciepła w porównaniu z innymi systemami ogrzewania?
Na pierwszy rzut oka, koszty inwestycji przy pompie ciepła są wyższe aniżeli przy tradycyjnych systemach ogrzewania. Natomiast roczne oszczędności wynikające z użytkowania pompy ciepła przynoszą realne oszczędności już po pierwszym roku użytkowania.
Czy pompa ciepła utrzyma ciepło w budynku nawet w najbardziej mroźne dni?
Tak, w północnej Skandynawii, gdzie zimy są mroźne i długie, zainstalowanych zostało wiele pomp ciepła.
Kluczem do zapewniania komfortu cieplnego w mroźne dni jest odpowiedni dobór pompy i przygotowanie instalacji grzewczej w budynku.luxury blancpain replica swiss movement replica allows moment in time different and in addition impressive.hermes cape cod quartz capecodcal 002 ladies watch collection is one of our proud achievements owing to its high-end quality and design.

 

Jaka jest żywotność pompy ciepła?
Żywotność pompy ciepła, przy normalnym użytkowaniu wynosi 15 – 20 lat. Wiele pomp ciepła pracuje jednak już ponad 25 lat.
Ile zaoszczędzam dzięki systemowi ogrzewania pompą ciepła?
Pompa ciepła jest najlepsza pod względem kosztów eksploatacji. Choć początkowa inwestycja jest droższa to już w pierwszym roku przynosi ona realne oszczędności w porównaniu z np. ogrzewaniem gazowym czy olejowym.
Rosnące ceny nośników energii zmuszają do wykorzystywania niekonwencjonalnych urządzeń przynoszących realne oszczędności, właśnie takim urządzeniem jest Pompa Ciepła.
Dlaczego warto zastosować ogrzewanie podłogowe wraz z pompą ciepła?
Pompa ciepła jest urządzenie pracującym na niskich parametrach pracy, dlatego też idealnie współpracują one z systemem ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe zapewnia odczuwanie wyższego komfortu, ponieważ profil rozkładu temperatury jest zbliżony do profilu idealnego.
Gdzie powinna być zainstalowana pompa ciepła?
Nie ma większego znaczenia miejsce instalacji pompy ciepła. Może to być pokój gospodarczy, piwnica lub nawet garaż. Pompa może być montowana także w pomieszczeniach mieszkalnych takich jak kuchnia, łazienka, przedpokój. Pompa ciepła nie powinna być montowana w sypialni czy w salonie, odgłos działającej sprężarki może przeszkadzać domownikom. Ważne również, aby w przypadku powietrznych pomp ciepła, nie ustawiać zewnętrznej jednostki pompy ciepła przy oknie sypialni. Ciągły ruch wentylatora również może przeszkadzać.

 

W czym lepszy jest pionowy kolektor od poziomego?

Przede wszystkim kolektory poziome zajmują dużo więcej miejsca na działce. Wskazane jest by miejsce, w którym zostały zakopane nie było później ani zadrzewione ani zabudowane. Kolektory poziome regenerują się poprzez słońce i deszcz w związku z tym ich średnia całoroczna sprawność (współczynnik COP) jest mniejsza. Dodatkowo w miejscach gdzie znajdują się kolektory poziome opóźniona jest wegetacja roślin, co często skutkuje np. żółknięciem trawy czy krzewów. Jest to spowodowane niższą temperaturą gruntu.

Kolektory pionowe zajmują niewiele miejsca i mogą być ustawione nawet między drzewami, na stosunkowo niewielkich działkach. Ich współczynnik COP, czyli średnioroczna sprawność jest wyższa gdyż regenerują się one z wnętrza ziemi, a nie tylko od wody i słońca.

Wartości ANDRE-TECH

pic

UCZCIWOŚĆ

Uczciwie przedstawiamy naszych klientom całkowite koszty instalacji pomp ciepła czy kolektorów gruntowych. Jasno mówimy, ile kosztują poszczególne elementy instalacji, a ile wykonanie całego systemu.

pic

DOŚWIADCZENIE

Posiadamy ogromne doświadczenie w pomp ciepła i nowoczesnych systemów grzewczych. Nieustannie podnosimy poziom naszej wiedzy specjalistycznej i doszkalamy pracowników.

pic

RZETELNOŚĆ

Śledzimy wszystkie nowości pojawiające się na rynku, znamy wszystkie najnowsze technologie grzewcze.

pic

PROFESJONALIZM

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów i rozbudowujemy szeroki wachlarz świadczonych usług.

pic

Pomoc w dotacjach

"Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż Twojej wymarzonej pompy ciepła"

Dowiedz się więcej
pic

Zobacz wideo

Zapraszamy do obejrzenia filmów video.

Dowiedz się więcej
pic

ABC ogrzewania

Pompy ciepła są modne! Wielu inwestorów tłumaczy, że inwestuje w pompę dziś, by za kilka lat – gdy ceny paliw będą relatywnie wyższe – cieszyć się niższymi rachunkami.

Dowiedz się więcej

Partnerzy