bg_image

Kotły gazowe, kotły na pellet, kotły z podajnikiem

Kotłownia gazowa

Przymierzając się do budowy kotłowi gazowej, niezwykle ważne jest, aby uwzględnić wszystkie specjalne własności tego typu paliwa. Kotłownia gazowa powinna składać się z szeregu elementów, z których najważniejsze to: kocioł, palnik, układ regulacyjny, komin. Odpowiednie dobranie tych elementów pozwoli na osiągnięcie maksymalnych sprawności układu przy jednoczesnym zapewnieniu długiej żywotności urządzeń.

Dla pomieszczeń z kotłami gazowymi istnieje wiele wymagań, które powinny zostać spełnione:

  • Kotły mogą zostać zlokalizowane w piwnicy lub na dolnej kondygnacji budynku, nie mniej ważne, żeby znajdowały się w pomieszczeniach, w których na stałe nie przebywają ludzie,
  • Wysokość pomieszczenia przeznaczonego na kotłownię gazową nie powinna być niższa niż 2,2 m, natomiast w przypadku już istniejących budynków jest możliwe instalowanie kotłów w pomieszczanie o wysokości minimum 1,9 m pod warunkiem poprawnej wentylacji.
  • Kotłownia gazowa powinna posiadać dwa otworzy wentylacji
  • Podłoga lub ściana bezpośrednio pod kotłem nie może być wykonana z materiałów palnych.

Kotły z podajnikiem

Wybierając system ogrzewania, kierujemy się wieloma kryteriami. Dla niektórych najważniejsza jest cena instalacji i późniejsza jej eksploatacja, dla innych wygoda i dbałość o środowisko. Ale co wybrać – może kocioł na węgiel? W tradycyjnym kotle węglowym następuje podanie pewnej ilości węgla (nigdy nie jesteśmy pewni, ile potrzeba do utrzymania określonej temperatury) do palnika, gdzie następuje niekontrolowane spalanie. Wydzielają się smoły, gazy, sadza, dymy – i w zależności od składu węgla – NOx, SOx. Gdy spalanie nie jest całkowite, to zamiast dwutlenku węgla powstaje czad, który łączy się z hemoglobiną, powodując powolną śmierć! Ponadto nawet niewielka ilość tlenku węgla oznacza poważną stratę ciepła. Związane jest to z jego dużą wartością opałową, dlatego też pomiar zawartości CO w spalinach jest ważnym elementem nadzoru eksploatacyjnego. Co zrobić, aby spalanie było całkowite i bezdymne? Wyzwaniu temu starają się sprostać polskie i zagraniczne firmy, produkując węglowe kotły retortowe.

Wykorzystywanym paliwem jest ekogroszek. Jest to okrągły węgiel o średnicy nie przekraczającej 15 – 20 mm. Paliwo grawitacyjnie (jest to typ kotła z komorą zsypową) dostaje się na podajnik, który napędza silnik elektryczny (silnik zwykle posiada ok. 4000 – 5000 obr./min i bardzo duże przełożenie w stosunku do ślimaka – ok. 1:4000). Ruch śruby jest bardzo powolny i następuje jeden pełny obrót na minutę. Groszek dostaje się w dolną część płomienia (gdzie temperatura jest najmniejsza), następuje powolne ogrzewanie czemu towarzyszy „gazowanie”. Wydzielane gazy zostają wyrzucone na zewnątrz poprzez komin (korzystne jest zastosowanie deflektorów kominowych – nasadek, które instalujemy na wylocie pomagających zwiększyć ciąg kominowy albo naturalnie – poprzez układ łopatek i zagięć, albo mechanicznie poprzez zastosowanie małego wentylatora zapewniającego wytworzenia ciśnienia ok. 10 – 30 Pa na kominie.

Procesowi spalania towarzyszy dostarczanie powietrza za pomocą wentylatora. Co jakiś czas (zadany układem sterującym – przez instalatora) następuje przedmuch paleniska i likwidacja szkodliwych gazów, a tym samym doprowadzenie tlenu do układu. Usuwanie popiołu i żużla odbywa się mechanicznie. Całym procesem kieruje sterownik, który posiada wiele szczegółowych funkcji takich jak: ustawienie szybkości podawania „groszku” węglowego, zadawanie i utrzymywanie odpowiednich temperatur, podtrzymywanie procesu palenia się płomienia.


Kotły na pellet

Od niedawna na polskim rynku urządzeń grzewczych na paliwa stałe pojawił się nowy produkt, a mianowicie kotły na pellety. Są to bardzo nowoczesne kotły, w których procesem spalania kieruje elektroniczne urządzenie sterownicze. Niektóre kotły są przystosowane do spalania groszku węglowego. Stosowanie tych kotłów jest bezpieczne dla środowiska. Dodatkowo pozwala na obniżenie kosztów ogrzewania domów.

Kotły na pelety są to najnowocześniejsze i najefektywniejsze urządzenia do spalania paliw stałych. Dzięki możliwości automatycznego rozpalania paleniska oraz stopniowego dozowania peletów, ich obsługa nie jest uciążliwa.

Kotły na pellet – zasada działania

Kotły na pellety wyposażone są w palniki retortowe. Paliwo podawane jest poprzez podajnik ślimakowy do palnika. Powietrze do spalania dozowane jest w zależności od potrzeb. Zasobnik paliwa umieszczony jest obok kotła. Możliwe jest zainstalowanie większego zbiornika na pellety w dużej odległości od kotła i wtedy wydłuża się czas uzupełniania zasobnika.

W przeciwieństwie do kotłów na inne paliwa stałe np. groszku proces spalania może być przerwany na pewien czas. Kotły te są wyposażone w automatyczne zapalarki, które w odpowiednim czasie zapalą ponownie pellety. Daje to możliwość dodatkowego oszczędzania paliwa.

Aby obsługa kotła była maksymalnie wygodna i bezpieczna stosuje się urządzenia, automatycznie regulujące oraz kontrolujące działanie kotła.

Regulator mikroprocesorowy steruje procesem spalania i w zależności od zadanej temperatury dozuje odpowiednią ilość paliwa i powietrza oraz częstotliwość ich podawania. Na bieżąco kontrolowana jest temperatura zasilania oraz powrotu, a także temperatura spalin. W celu zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpożarowego w kotłach tego typu instaluje się systemy zabezpieczające przed cofnięciem się płomienia do zasobnika z pelletami.

W celu zwiększenia ekonomiczności użytkowania kotłów z urządzeniami tymi mogą współpracować regulatory pokojowe i pogodowe.

 

Kotły na pellet – obsługa

Obsługa kotłów na pellety ogranicza się do okresowego załadunku paliwa do zbiornika oraz opróżnienia popielnika. Ponadto, co pewien czas należy oczyścić kocioł stosując się do zaleceń producenta.

Pelety z trocin i innych odpadów drzewnych są jednym z najmłodszych paliw na naszym rynku. Jeszcze 10 lat temu były one tak mało znane, że często informacja o kotle na pelety wymagała zawiłego tłumaczenia, że chodzi nie o palety, lecz o granulat w postaci niewielkich, twardych pałeczek o średnicy 6 lub 8 mm i długości kilku centymetrów.

Pelety zalicza się do paliw ekologicznych, gdyż przyjmuje się, że – podobnie jak drewno – nie powodują zanieczyszczenia środowiska naturalnego dwutlenkiem węgla. Podczas spalania peletów do atmosfery przedostaje się tyle CO2, ile w czasie wzrostu pochłaniają drzewa, z których je wytworzono. Dzięki temu bilans emisji CO2 jest zerowy.

Obecnie użytkowników kotłów na pelety z roku na rok przybywa. Urządzenia te osiągają bowiem wysoką sprawność (od 84 do 92%) i są znacznie mniej uciążliwe w obsłudze, niż inne modele przeznaczone do spalania paliw stałych.

Wartości ANDRE-TECH

pic

UCZCIWOŚĆ

Uczciwie przedstawiamy naszych klientom całkowite koszty instalacji pomp ciepła czy kolektorów gruntowych. Jasno mówimy, ile kosztują poszczególne elementy instalacji, a ile wykonanie całego systemu.

pic

DOŚWIADCZENIE

Posiadamy ogromne doświadczenie w pomp ciepła i nowoczesnych systemów grzewczych. Nieustannie podnosimy poziom naszej wiedzy specjalistycznej i doszkalamy pracowników.

pic

RZETELNOŚĆ

Śledzimy wszystkie nowości pojawiające się na rynku, znamy wszystkie najnowsze technologie grzewcze.

pic

PROFESJONALIZM

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów i rozbudowujemy szeroki wachlarz świadczonych usług.

pic

Pomoc w dotacjach

"Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż Twojej wymarzonej pompy ciepła"

Dowiedz się więcej
pic

Zobacz wideo

Zapraszamy do obejrzenia filmów video.

Dowiedz się więcej
pic

ABC ogrzewania

Pompy ciepła są modne! Wielu inwestorów tłumaczy, że inwestuje w pompę dziś, by za kilka lat – gdy ceny paliw będą relatywnie wyższe – cieszyć się niższymi rachunkami.

Dowiedz się więcej

Partnerzy

  • ctc
  • logo-cmyk-poziom