bg_image

Kotłownie na eko groszek

Kotły z podajnikiem

Wybierając system ogrzewania kierujemy się wieloma kryteriami. Dla niektórych najważniejsza jest cena instalacji i późniejsza jej eksploatacja, dla innych wygoda i dbałość o środowisko. Ale co wybrać – może kocioł na węgiel? W tradycyjnym kotle węglowym następuje podanie pewniej ilości węgla (nigdy nie jesteśmy pewni ile potrzeba do utrzymania określonej temperatury) do palnika gdzie następuje niekontrolowane spalanie. Wydzielają się smoły, gazy, sadza, dymy i w zależności od składu węgla NOx, SOx. Gdy spalanie nie jest całkowite, to zamiast dwutlenku węgla powstaje czad, który łączy się z hemoglobiną powodując powolną śmierć! Ponadto nawet niewielka ilość tlenku węgla oznacza poważną stratę ciepła. Związane jest to z jego dużą wartością opałową, dlatego też pomiar zawartości CO w spalinach jest ważnym elementem nadzoru eksploatacyjnego.

Co zrobić, aby spalanie było całkowite i bezdymne? Wyzwaniu temu starają się sprostać polskie i zagraniczne firmy, produkując węglowe kotły retortowe.

Kocioł retortowy składa się z:

– komory spalania,
– podajnika ślimakowego,
– palnika,
– wentylatora,
– zbiornika na posortowany węgiel,
– sterownika.

Wykorzystywanym paliwem jest ekogroszek. Jest to okrągły węgiel o średnicy nie przekraczającej 15 – 20 mm. Paliwo grawitacyjnie (jest to typ kotła z komorą zsypową) dostaje się na podajnik, który napędza silnik elektryczny (silnik zwykle posiada ok. 4000 – 5000 obr./min i bardzo duże przełożenie w stosunku do ślimaka – ok. 1:4000). Ruch śruby jest bardzo powolny i następuje jeden pełny obrót na minutę. Groszek dostaje się w dolną część płomienia (gdzie temperatura jest najmniejsza), następuje powolne ogrzewanie czemu towarzyszy „gazowanie”. Wydzielane gazy zostają wyrzucone na zewnątrz poprzez komin (korzystne jest zastosowanie deflektorów kominowych – nasadek, które instalujemy na wylocie pomagających zwiększyć ciąg kominowy albo naturalnie – poprzez układ łopatek i zagięć, albo mechanicznie poprzez zastosowanie małego wentylatora zapewniającego wytworzenia ciśnienia ok. 10 – 30 Pa na kominie.

Procesowi spalania towarzyszy dostarczanie powietrza za pomocą wentylatora. Co jakiś czas (zadany układem sterującym – przez instalatora) następuje przedmuch paleniska i likwidacja szkodliwych gazów, a tym samym doprowadzenie tlenu do układu. Usuwanie popiołu i żużla odbywa się mechanicznie. Całym procesem kieruje sterownik, który posiada wiele szczegółowych funkcji takich jak: ustawienie szybkości podawania „groszku” węglowego, zadawanie i utrzymywanie odpowiednich temperatur, podtrzymywanie procesu palenia się płomienia (co 20 minut następuje pełny obrót ślimaka i przedmuch), możliwość ustawienia trybu dziennego (temperatura ok. 22°C) i nocnego (ok. 19°C) itp. Sprawność układu dochodzi nawet do η = 83%.

Ten sposób ogrzewania oprócz zalet:

– zmniejszenie kosztów ogrzewania o 50% w stosunku do gazu,
– prosta i niezawodna konstrukcja,
– możliwość własnych ustawień,
– wysoka sprawność energetyczna,
– płynna regulacja mocy kotła w zakresie od 30 do 100%,

posiada także wady, które mogą odstraszyć potencjalnych nabywców: dokładanie do zasobnika węglowego co 3 – 4 dni, zagospodarowanie miejsca na węgiel.

Wartości ANDRE-TECH

pic

UCZCIWOŚĆ

Uczciwie przedstawiamy naszych klientom całkowite koszty instalacji pomp ciepła czy kolektorów gruntowych. Jasno mówimy, ile kosztują poszczególne elementy instalacji, a ile wykonanie całego systemu.

pic

DOŚWIADCZENIE

Posiadamy ogromne doświadczenie w pomp ciepła i nowoczesnych systemów grzewczych. Nieustannie podnosimy poziom naszej wiedzy specjalistycznej i doszkalamy pracowników.

pic

RZETELNOŚĆ

Śledzimy wszystkie nowości pojawiające się na rynku, znamy wszystkie najnowsze technologie grzewcze.

pic

PROFESJONALIZM

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów i rozbudowujemy szeroki wachlarz świadczonych usług.

pic

Pomoc w dotacjach

"Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż Twojej wymarzonej pompy ciepła"

Dowiedz się więcej
pic

Zobacz wideo

Zapraszamy do obejrzenia filmów video.

Dowiedz się więcej
pic

ABC ogrzewania

Pompy ciepła są modne! Wielu inwestorów tłumaczy, że inwestuje w pompę dziś, by za kilka lat – gdy ceny paliw będą relatywnie wyższe – cieszyć się niższymi rachunkami.

Dowiedz się więcej

Partnerzy