Dobrze byłoby, gdybyśmy już na etapie projektu wymarzonego domu, zastanowili się nad wyborem sposobu jego ogrzewania. Może warto zdecydować się na pompę ciepła? Jakie są korzyści wynikające z takiego rozwiązania? A może warto rozważyć też montaż kolektora gruntowego zasilającego pompę ciepła?
Zaletą ogrzewania domu pompą ciepła jest przede wszystkim fakt, że nie trzeba martwić się o podłączenie gazu do działki, o zagospodarowanie oddzielnego pomieszczenia na kotłownię olejową czy o miejsce na ustawienie w ogrodzenie zbiornika na propan-butan. Co więcej, dom nie musi też mieć komina, a pomieszczenie, w którym zamontujemy pompę ciepła, może być też wykorzystywane do innych celów, może nam posłużyć jako pralnia lub suszarnia. Ogrzewanie domu przy zastosowaniu pompy ciepła jest metodą bezpieczną i ekologiczną ze względu na brak procesu spalania. Warto przy okazji dodać, że jest to bardzo tania metoda ogrzewania. Koszty inwestycji w systemy z pompą ciepła są duże, niemniej przynoszą oszczędności w perspektywie wielu lat.
Pompy ciepła efektywnie odzyskują odnawialną energię słoneczną zmagazynowaną w gruncie, w wodzie i w powietrzu. Następnie przetwarzają ją w celu dostarczenia ciepła, chłodu i przygotowania ciepłej wody użytkowej. ANDRE-TECH oferuje energooszczędne rozwiązania grzewcze i chłodnicze przeznaczone zarówno do nowego budownictwa, jak i do modernizacji istniejącej instalacji. W pompach ciepła zastosowano szereg nowoczesnych technologii, np. sterowanie ciepłem oraz wodą przez Internet.
Zostały skonstruowane tak, aby zapewnić maksymalnie bezobsługowe działanie przez wiele lat.
Pompy powietrzne
Największą zaletą pomp powietrznych jest to, że nie są skomplikowane w montażu oraz nie wymagają wiercenia ani kopania w ogrodzie. W tym przypadku energia jest pobierana bezpośrednio z otaczającego powietrza w sposób ekonomiczny i przyjazny środowisku. Jakie są inne zalety powietrznych pomp ciepła? Są niedrogie, elastyczne, służą do rozbudowy istniejącego systemu ogrzewania.
Zalety:
- Niższy koszt inwestycji;
- Nie wymagają naruszenia podłoża;
- Duży teren nie jest konieczny;
- Idealne do modernizacji istniejących systemów
Wady:
- Przy mroźnej zimie możliwość włączenia się grzałki w urządzeniu, a co za tym idzie – większa rachunki za prąd.
Pompy gruntowe
Pionowe pompy gruntowe pozwalają na magazynowanie energii zalegającej głęboko pod powierzchnią. Montaż polega na nawierceniu otworu na głębokości do 200 metrów w ziemi, a następnie zamontowaniu w nim sondy. Głębokość otworu jest uzależniona od kilku czynników – od wielkości domu, wielkości pompy ciepła czy warunków otoczenia. Przed rozpoczęciem odwiertów wykonujemy projekt prac geologicznych, na którym jest widoczny przekrój odwiertu, który będzie wiercony. Dzięki temu wiemy, jak wydajne będzie źródło ciepła. Biorąc pod uwagę to, że ziemia ma nieskończony potencjał przechwytywania i magazynowania ciepła, nie ma ograniczeń co do ilości domów w sąsiedztwie, które mogą korzystać z pomp gruntowych.
Zalety:
- Do instalacji potrzebna jest niewielka powierzchnia;
- Minimalne oddziaływanie na działkę: możliwość instalacji w większości ogrodów, nawet bardzo małych;
- Otwór w skale zachowuje stałą temperaturę przez cały rok;
- Umożliwia chłodzenie pasywne i pasuje do każdego budynku.
Poziomy wymiennik gruntowy
Alternatywą dla pionowych pomp gruntowych są poziome wymienniki gruntowe, które magazynuję energię słoneczną zalegającą w gruncie. Są montowane około 1 metra pod powierzchnią gruntu, z którego jest pobierana energia. Długość wymiennika zależy od domu, wielkości pompy ciepła oraz lokalnych warunków gruntowych.
Zalety:
- Niższy koszt instalacji w porównaniu z wymiennikiem pionowym;
- Wężownica w ziemi zachowuje równą temperaturę przez cały rok;
- Umożliwia chłodzenie pasywne;
- Może by także stosowana do pozyskiwania ciepła z jezior.