bg_image

Kolektor gruntowy

Głównym zadaniem kolektorów pionowych lub poziomych przy pompach ciepła jest zebranie energii, którą pompa wykorzystuje do swojego działania. Dysponujemy wieloma typami kolektorów, które mogą służyć do odbioru energii w prawie każdych warunkach. Energia czerpana jest z gruntu, wody lub skał. Można zbudować kolektor oparty na każdym z tych źródeł ciepła, istotna jest tylko cena takiego przedsięwzięcia. Każdy z systemów wyróżnia się innymi parametrami działania, dlatego zwykle można wybrać najkorzystniejszy układ w taki sposób, aby inwestor uzyskał oczekiwany wynik.

Kolektor gruntowy pionowy – odwierty pod pompy ciepła

Dysponujemy własną maszyną wiercącą (wiertnicą), która pozwala na wykonywanie pionowych odwiertów pod pompy ciepła. Odwierty jako dolne źródło ciepła to najbardziej wydajny i ekonomiczny system, w którym pompa ciepła jest urządzeniem grzewczym.

Główną zaletą montażu kolektora gruntowego pionowego jest wysoka wydajność cieplna układu (temperatura gruntu nie spada poniżej 4 stopni C), bardzo duża sprawność układu grzewczego oraz brak konieczności posiadania dużej działki. Nasza firma w instalacjach z pompami ciepła wykonuje odwierty pionowe.

pionowy

Wytyczne dotyczące odwiertów

Pionowy gruntowy wymiennik ciepła

W przypadku zainstalowania pompy ciepła z pionowym gruntowym wymiennikiem ciepła przyjmuje się, że otrzymujemy 40÷50 W mocy chłodniczej na 1 m odwiertu. Kolektor gruntowy zostaje wykonany z rur polietylenowych umieszczonych w odwiertach połączonych na dole U-kształtką. Odwierty połączone są szeregowo w pętle. Odcinki pionowe łączące odwierty powinno się umieszczać na głębokości 1,4 – 1,5 m. Odległość między odwiertami to zazwyczaj 4,0 – 5,0 m. Natomiast głębokość odwiertów wynosi zwykle ok. 100 m, można jednak wykonywać głębsze.

Kolektor pionowy pozyskuje ciepło z głębi Ziemi

Sondy pionowe, zwane pionowymi kolektorami gruntowymi, to najczęściej rury z tworzywa sztucznego znajdujące się w pionowych odwiertach, których głębokość i ilość zależna jest od mocy grzewczej pompy ciepła. Zasada działania jest podobna jak w kolektorze poziomym – w zamkniętym obiegu krąży niezamarzający płyn, który odbiera ciepło z gruntu oraz wód podziemnych i przekazuje je do pompy ciepła. W dolnych partiach zgromadzone jest ciepło o praktycznie stałej temperaturze przez cały rok. Wykorzystanie tego zasobu to bezpieczny i przyjazny sposób ogrzewania wszystkich typów budynków.

Koszt wykonania sond pionowych nie należy do najtańszych rozwiązań, jednak w zamian uzyskujemy niezawodne i energooszczędne ogrzewanie o stosunkowo wysokiej temperaturze na wejściu do pompy ciepła. Kolektor nie zajmuje dużej przestrzeni i można instalować go nawet na niewielkich działkach. Po wywierceniu otworu nie trzeba przeprowadzać dużych prac rekultywacyjnych, więc wpływ na najbliższe otoczenie jest minimalny.

Kolektor gruntowy poziomy

Grunt wokół Twojego domu jest znakomitym źródłem energii, która może zostać wykorzystana do ogrzewania, produkcji ciepłej wody użytkowej oraz do chłodzenia pomieszczeń latem. Jednak, aby zacząć czerpać z tego źródła korzyści, trzeba zainstalować w gruncie odpowiedni system do poboru zakumulowanej energii niezbędnej do zasilania pompy ciepła

Kolektor poziomy pozyskuje ciepło powierzchniowe

W okresie letnim powierzchnia Ziemi akumuluje energię. Ten rodzaj ciepła jest pobierany z gruntu za pomocą rur z tworzyw sztucznych (polietylenowych) zakopanych około 20 cm poniżej głębokości przemarzania dla lokalnej strefy. Odstępy między rurami wynoszą od 80 do 100 cm. Tego typu układ nazywamy poziomym kolektorem gruntowym.

W zamkniętym obiegu w kolektorze krąży niezamarzający płyn, który odbiera ciepło z gruntu i przekazuje je do pompy ciepła. Wykorzystanie tej energii na cele grzewcze jest przykładem praktycznego rozwiązania kwestii ogrzewania domu znajdującego się na dużej działce.

Wartości ANDRE-TECH

pic

UCZCIWOŚĆ

Uczciwie przedstawiamy naszych klientom całkowite koszty instalacji pomp ciepła czy kolektorów gruntowych. Jasno mówimy, ile kosztują poszczególne elementy instalacji, a ile wykonanie całego systemu.

pic

DOŚWIADCZENIE

Posiadamy ogromne doświadczenie w pomp ciepła i nowoczesnych systemów grzewczych. Nieustannie podnosimy poziom naszej wiedzy specjalistycznej i doszkalamy pracowników.

pic

RZETELNOŚĆ

Śledzimy wszystkie nowości pojawiające się na rynku, znamy wszystkie najnowsze technologie grzewcze.

pic

PROFESJONALIZM

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów i rozbudowujemy szeroki wachlarz świadczonych usług.

pic

Pomoc w dotacjach

"Pomożemy Ci uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż Twojej wymarzonej pompy ciepła"

Dowiedz się więcej
pic

Zobacz wideo

Zapraszamy do obejrzenia filmów video.

Dowiedz się więcej
pic

ABC ogrzewania

Pompy ciepła są modne! Wielu inwestorów tłumaczy, że inwestuje w pompę dziś, by za kilka lat – gdy ceny paliw będą relatywnie wyższe – cieszyć się niższymi rachunkami.

Dowiedz się więcej

Partnerzy