Własna studnia głębinowa

studnia głębinowa

Coraz więcej mieszkańców domów jednorodzinnych decyduje się na swoje własne studnie głębinowe. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców regionów, gdzie wody czasami zaczyna brakować. Woda głębinowa z odpowiednio przygotowanego odwiertu jest niezwykle czysta. Wynika to stad, że „schowana” jest głęboko pod ziemią, tam, gdzie nic nie mogło jej skazić. Prace związane z budową studni najlepiej jest zacząć jeszcze podczas budowy domu. Sprzęt geologów jest duży i ciężki, lepiej więc manewruje się nim na pustym placu, gdzie nie ma ryzyka uszkodzenia delikatnych młodych drzewek i rozjechania świeżo posianego trawnika.

Badania geologiczne

Przed rozpoczęciem prac potrzebne jest wykonanie profesjonalnych badań gruntu. Do tego celu zatrudnia się firmę świadczącą usługi geotechniczne. Precyzyjne badania mają znaczący wpływ na koszt całego przedsięwzięcia. Geolodzy dokładnie namierzą wody gruntowe przechodzące pod naszą działką i wskażą miejsca, gdzie najlepiej zrobić odwierty. Im płytsze one będą, tym cena za wiercenie będzie niższa. Niedokładne badania mogą sprawić, że zaczniemy wiercić w miejscu, gdzie woda znajduje się bardzo głęboko. Badania pozwalają też na określenie struktury i składu gruntu, dzięki czemu można będzie dobrać odpowiedni sprzęt i techniki do budowy studni. A co najważniejsze, badania mogą zapobiec niebezpieczeństwu obsunięcia się ziemi. Badania pozwalają na wstępne oszacowanie ceny budowy studni.

Studnia

Studnię musi również zbudować fachowa ekipa. Po dokonaniu odwiertu należy jeszcze zainstalować rury i systemy pomp. Wodę gruntową można podłączyć do systemów zwykłej kanalizacji. Jednak zbiornik, w którym wody będą się mieszać, musi spełniać szereg wymagań. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby woda ze studni głębinowej była oddzielnym systemem. Należy pamiętać, że woda głębinowa nie jest idealnym rozwiązaniem dla domu, lepiej sprawdza się jako dodatkowe źródło wody. Jej poziom może się obniżać i potrzebna wtedy jest wymiana pompy na pływającą.