Kocioł jest najważniejszym elementem systemu centralnego ogrzewania w każdym budynku. Od jego jakości i parametrów zależą efektywność ogrzewania oraz wkład pracy w obsługę urządzenia. Wybierając piec do domu, warto wziąć pod uwagę jego budowę oraz sposób pracy – tak, by był dostosowany do konkretnych potrzeb.
Kotły z podajnikiem ślimakowym i tłokowym
Dostępne na rynku kotły centralnego ogrzewania różnią się budową i sposobem funkcjonowania. Najbardziej zaawansowane na rynku kotły z podajnikiem ślimakowym wyposażone są w podajnik automatycznie dozujący paliwo stałe do komory. Urządzenia tego typu mogą być przystosowane do pracy ciągłej, a dzięki zastosowaniu specjalnego żeliwnego rusztu wyróżnia je długa żywotność. Podczas spalania pelletu, miału czy ekogroszku emitują minimalną ilość zanieczyszczeń oraz zużywają znacznie mniej paliwa niż tradycyjne kotły węglowe. Wymagają drobnego paliwa, bowiem większe brykiety mogą zablokować ślimak lub kruszone przez niego powodują hałas.
Kotły z podajnikiem tłokowym z kolei cechują się bardzo wysoką sprawnością i szerokim zakresem pracy. Jej przedział wynosi od 15 do 300 kW. Można je również opalać pelletem, ekogroszkiem i miałem, a ich zaletą jest opróżnianie bezpyłowe. W stosunku do swoich poprzedników wyróżniają się budową podajnika, który przyjmuje postać cyklicznie podającej paliwo szufli.
Kotły całodobowe, uniwersalne i retortowe
Specjalną kategorię stanowią kotły całodobowe, których cechą charakterystyczną jest specjalna dmuchawa. W połączeniu z elektronicznymi sterownikami zwiększa ona funkcjonalność i znacznie upraszcza obsługę pieca. W urządzeniach tego typu zastosowano dużą komorę spalania zabezpieczoną uszczelnianymi drzwiczkami z mimośrodowym mocowaniem. Podstawowym paliwem jest miał węglowy. Kotły uniwersalne natomiast pracują w zakresie od 15 do 450 kW i mogą być konfigurowane pod kątem potrzeb konkretnego budynku. Można też stosować w nich różne paliwa oraz wyposażać je w miarkownik ciągu lub nadmuchu i wężownicę c.w.u.
W praktyce funkcjonuje też pojęcie kotłów retortowych, które stanowią samodzielną kategorię klasyfikacyjną. Urządzenia te wyposażone są w podajnik i komorę na paliwo. Urządzenia sterujące regulują przepływ powietrza i dozowanie paliwa, umożliwiając funkcjonowanie systemu c.o. przez wiele dni bez potrzeby jego obsługi.