Ogrzewanie podłogowe w ostatnich latach święci wielkie triumfy, gdyż uważa się je za praktyczne i tanie. Podstawową różnicą pomiędzy takim systemem a ogrzewaniem tradycyjnym jest rozmieszczenie systemu grzewczego. Istotnym aspektem podczas planowania c.o. jest też jego opłacalność.
Różnice w kosztach ogrzewania domu
Rozważając możliwość instalacji ogrzewania podłogowego, należy się przede wszystkim zastanowić nad jego kosztem. Na stronach producentów i instalatorów zachwala się ten system jako tańszy od tradycyjnych grzejników. Oczywiście nie jest to do końca prawdą, gdyż bezpośrednie koszty związane z ogrzewaniem nie wynikają z miejsca umieszczenia grzejników, ale z rodzaju stosowanego paliwa. Nie ma znaczenia, czy podgrzaną wodę dostarczy się do rurek pod podłogą czy do grzejników umieszczonych na ścianach. Zakładając, że ten rodzaj instalacji został umieszczony w projekcie, różnica w kosztach jest nieznaczna.
Inną kwestię stanowi przeliczanie kosztów związanych z ilością ciepła niezbędnego do uzyskania pożądanej temperatury. Powszechnie uważa się, że ogrzewanie podłogowe daje większy komfort termiczny ze względu na fizjologię ludzkiego organizmu, bowiem człowiek szybciej marznie od stóp. W związku z tym ogólna temperatura w pokoju ogrzewanym od strony podłogi może być niższa, gdyż ciepło utrzymuje się w jego dolnych partiach. Nie trzeba zatem ogrzewać całej kubatury pomieszczenia, a jedynie jego podłogę. Oznacza to niższe nakłady na paliwo. Szacunkowo tym sposobem można zaoszczędzić nawet ponad 10% rocznej kwoty na ogrzanie domu.
Koszty instalacji systemu podłogowego
A jak wygląda kwestia samej instalacji? Niezbędne elementy do wykonania systemu to: rozdzielacz z mieszaczem, system rur i podkład. Producenci oferują różne warunki cenowe. Koszty urządzeń odbiegają od siebie jednak tylko nieznacznie. Można powiedzieć, że cena podstawowych elementów ogrzewania podłogowego jest porównywalna z tą, za którą można kupić grzejniki. Jednak w sytuacji, gdy instalowane ogrzewanie będzie miało dodatkowe sterowanie obwodami oraz regulację przepływu ciepła do poszczególnych pomieszczeń, koszt może wzrosnąć i to nawet znacznie.
Podejmując decyzję o instalacji popularnej „podłogówki”, należy zastanowić się też nad wyborem pomieszczeń, w których się ją zainstaluje. Ogrzewanie może być przecież mieszane. Poza tym warto skalkulować różnice pomiędzy ogrzewaniem elektrycznym a wodnym. Koszty zależą tu od dostępności oraz ceny paliwa i są kwestią indywidualną.