Odwierty pod pompy ciepła

odwierty pod pompy ciepła

Coraz więcej osób budujących nowy dom decyduje się na zainstalowanie w nim pompy ciepła. To urządzenie, które potrafi przepompowywać ciepło z ziemi, wody lub powietrza do domu. Zakup pompy ciepła i jej montaż nie są tanie, jednak zwracają się w postaci niskich rachunków za ogrzewanie już po par latach. Co najważniejsze, pompa korzysta z odnawialnego źródła energii, jest więc rozwiązaniem ekologicznym. Najpopularniejsze pompy to te, które pobierają ciepło z ziemi. Użytkownicy z reguły decydują się na pompy pionowe, z wymiennikiem wkopywanym w ziemię, gdyż nie zajmują one zbyt wiele miejsca na działce.

Pomoc specjalistów

Aby wykonać  odwierty pod pompy ciepła, potrzebna jest pomoc specjalistów. Powinni zjawić się oni na działce jeszcze przed postawieniem fundamentów domu, gdyż sprzęt wiercący jest dosyć spory i potrzebuje dużo miejsca do pracy. Odwierty najlepiej robić, gdy już skończy się mróz, czyli w terminie od marca do listopada. Do wykonania zadania ekipa będzie potrzebowała bieżącej wody i prądu. Czas wiercenia zależny jest od rodzaju gruntu, jednak przeważne nie przekracza kilku godzin. Wiertło zagłębiając się w ziemię przy pomocy wody będzie równocześnie usuwało urobek. W odwiercie montuje się wymiennik pompy ciepła, na który przeważnie składają się sondy geotermalne i rury polietylenowe. Wykonawca powinien zarekomendować liczbę i głębokość odwiertów, jednak przeważnie lepiej sprawdza się jeden głęboki odwiert niż kilka płytszych.

Jak wybrać firmę do zrobienia odwiertów?

Oczywiście najlepiej jest wybrać firmę z dużym doświadczeniem w kwestii odwiertów. Przede wszystkim należy upewnić się, że firma doskonale zna się na przepisach w kwestii wykonywania odwiertów i zapewni potrzebną dokumentację. Niektóre firmy dają gwarancję na wykonany odwiert pod pompę ciepła. Najlepiej jest zatrudnić firmę poleconą przez kogoś, kto już skorzystał z jej usług i może potwierdzić, że odwiert został wykonany bezbłędnie, a umieszczona w nim pompa działa prawidłowo.