Odnawialne źródła energii są coraz częściej wykorzystywane w projektach nowych domów. Nic dziwnego. Prąd i gaz są z roku na rok droższe, każdy stara się więc, by w miarę możliwości uniezależnić się od ich dostawców. Nowoczesne domy buduje się więc tak, by były maksymalnie energooszczędne. O rozwiązaniach korzystających z odnawialnych źródeł energii krąży wiele mitów. Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym z nich.
Pompa ciepła nie opłaca się bo i tak pobiera energię, by działać
To oczywiście nieprawda. Pompa ciepła pobiera energię by mogła pracować, jednak są to minimalne ilości. Za tę niewielką ilość pobranej energii przekazuje do domu bardzo dużo ciepła. Gdybyśmy mieli tę samą ilość ciepła dostarczyć tradycyjnymi metodami, koszt byłby o wiele większy. Pompa ciepła jest bardzo opłacalną inwestycją. Nowoczesne pompy ciepła pobierają i przepompowują ciepło pobrane z gruntu lub z powietrza prosto do domu. Są skuteczne nawet przy niskich temperaturach na zewnątrz.
Nie mogę mieć paneli fotowoltaicznych bo nie mogę zamontować ich na dachu
Panele fotowoltaiczne nie muszą być zamontowane na dachu domu, wystarczy im inne dobrze nasłoneczniane miejsce. Mogą być zamontowane na ziemi, a nawet na daszkach specjalnie do tego celu postawionych wiat.
Rekuperator jest zbędny by wentylować dom, wystarczy sam wentylator
Zadanie rekuperatora jest inne niż wentylatora. Wentylator „przepycha” powietrze w danym kierunku. Rekuperator ma za to odzyskiwać ciepło ze zużytego powietrza, które usuwane jest z domu i ogrzewać tym ciepłem powietrze z zewnątrz, które do domu jest doprowadzane. Sam wentylator nie umożliwia odzysku ciepła i co za tym idzie – nie jest energooszczędnym rozwiązaniem. Co ważne, niektóre modele rekuperatorów odzyskują z powietrza także wilgoć. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie w domach, w których powietrze jest suche i podrażnia drogi oddechowe.
Pompa ciepła ogrzewa tylko dom
Pompy ciepła są obecnie cały czas dopracowywane i wymyślane są ich nowe modele. Współczesne pompy ciepła mogą nie tylko ogrzewać dom, ale również wodę w nim. Na rynku dostępne są nawet pompy ciepła do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła mogą pobierać ciepło nie tylko z ziemi, ale również z powietrza. Kolejnym mitem jest to, że działają tylko wtedy, gdy na zewnątrz jest ciepło. Nieprawda – potrafią pozyskiwać ciepło nawet z chłodnego powietrza.