Korzystanie z odnawialnych źródeł energii w domu

odnawialne źródła energii

Złoża paliw na świecie powoli kończą się. Z tego powodu z roku na rok osiągają coraz wyższe ceny. Nic więc dziwnego, że ludzie próbują uniezależnić się od dostawców ropy i gazu i coraz popularniejsze stają odnawialne źródła energii. Mają one również swoje głębokie uzasadnienie w ekologii. Współczesny przemysł energetyczny odciska ogromne piętno na środowisku naturalnym. Z jednej strony zapotrzebowanie na energię rośnie, z drugiej produkując ją tradycyjnymi metodami, zatruwamy sami siebie.

Eko domy

Coraz bardziej popularne jest budowanie domów pasywnych i energooszczędnych. Ich konstrukcja, ustawienie względem słońca i rozkład pomieszczeń mają na celu jak najlepszą oszczędność energii. Dom, który dobrze trzyma ciepło potrzebuje zdecydowanie mniej energii, niż stare, nieszczelne domy. Najnowsze rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii przeważnie są kosztowne w zakupie i montażu, jednak zwracają się po jakimś czasie eksploatacji. Budowa domu pasywnego daje nieco ograniczeń co do bryły budynku, jednak to niewielkie poświęcenie jest warte korzyści, które otrzyma jego właściciel.

Nowe rozwiązania

Jakie rozwiązania są najbardziej popularne? Wielu właścicieli domów decyduje się na montaż paneli solarnych. Energia ze słońca idealnie nadaje się do ogrzewania wody użytkowej. Panele można montować na dachu domu, ale również na ziemi lub dedykowanej wiacie. Procesy fotowoltaiczne pozwalają właścicielom paneli chociaż trochę uniezależnić się od dostawców energii. Kolejnym popularnym rozwiązaniem są pompy ciepła, montowane przy domach. Pompa ciepła to urządzenie, które zmusza ciepło do nienaturalnego przemieszczania się – od temperatur niższych do wyższych. Pozwala na przepompowanie ciepła z ziemi, wody czy powietrza do domu. Dzięki pompie na ogrzewaniu domu można naprawdę sporo zaoszczędzić, zwłaszcza jeśli współpracuje ona w parze z ogrzewaniem podłogowym. Część mieszkańców domów decyduje się na energię pozyskiwaną z wiatru. Jej nadwyżki można odsprzedawać tradycyjnym dostawcom.