Na wybór gruntowej pomp ciepła decyduje się coraz większa liczba inwestorów. Kluczowym aspektem jest jednak w tym przypadku to, czy zdecydować się na pionowy, czy może poziomy kolektor. Co rozróżnia te dwa typy oraz który może okazać się lepszy? Serdecznie zachęcamy do lektury.
Charakterystyka kolektora pionowego
Tego typu urządzenia dedykowane są przede wszystkim dla właścicieli mniejszych działek, którzy mają ograniczoną ilość miejsca. Takie rozwiązanie jest jednak droższe w realizacji i wiąże się niestety z naruszeniem działki, co będzie wiązać się z koniecznością nie tylko wjechania ciężkiego sprzętu, ale i zrobienia wykopów. Pompy ciepła z kolektorami pionowymi mają jednak kilka zalet. Istotne jest przede wszystkim to, że w ich przypadku nie ma tak dużego znaczenia rodzaj gruntu. Urządzenie cechuje się dodatkowo dużą sprawnością, co także przemawia na jego korzyść.
Wyróżniki kolektorów poziomych
Co natomiast warto wiedzieć o tych drugich typach urządzeń? Główną zaletą w ich przypadku jest mniejszy koszt wykonania. I tutaj pojawiają się jednak określone wyzwania, bo wiem realizacja nie jest możliwa bez odpowiednio dużej działki. Później teren ten można oczywiście w odpowiedni sposób zagospodarować, choć nie należy pokrywać go nawierzchnią utrudniającą nagrzewanie. Warto zwrócić dodatkowo uwagę na to, aby w okolicy nie rosły drzewa, które mogłyby doprowadzić do zacienienia tego obszaru.
Który kolektor najlepiej wybrać?
W praktyce każde z opisywanych rozwiązań ma wady i zalety. Które więc wybrać? Jak wskazują eksperci, zależy to przede wszystkim od charakterystyki działki oraz warunków na niej panujących. Oczywiście dla wielu osób głównym wyznacznikiem jest także cena realizacji, którą również należy wziąć pod uwagę.
Zastanawiasz się, jaki kolektor wybrać i wciąż się wahasz? Potrzebujesz fachowego doradztwa w tym zakresie, aby podjąć możliwie najlepszą decyzję? Jeśli tak, to serdecznie zachęcamy do bezpośredniego kontaktu, zwłaszcza mieszkańców Wrocławia i okolic, potrzebujących wsparcia w tej kwestii.