Dlaczego warto mieć rekuperator?

Rekuperacja to kolejna nowinka techniczna. Jest odpowiedzią na potrzebę oszczędniejszej eksploatacji domu. To rodzaj wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, czyli takiej, która eliminuje straty energii usuwanej z już ogrzanego pomieszczenia podczas wymiany powietrza. Jakie korzyści zapewnia rekuperator?

 Korzyści zdrowotne

 Korzyści, jakie oferuje rekuperacja, można rozpatrywać w wielu aspektach. Jednak te najważniejsze to pozytywny wpływ na zdrowie oraz wymierne oszczędności w portfelu. Analizując korzyści dla organizmu, warto wspomnieć przede wszystkim o znacznie większym komforcie. Wynika on z tego, że w domu z rekuperacją powietrze jest niemal tak czyste i świeże jak to na zewnątrz. Jego wymiana pozwala też na uzupełnienie poziomu tlenu – pierwiastka niezbędnego do życia, który warunkuje naszą aktywność.

Świeże powietrze oznacza także lepszy sen, a w konsekwencji pełną regenerację dla ciała oraz umysłu i odbudowanie energii. To również gwarancja stałej temperatury we wnętrzu przy intensywnym wietrzeniu o każdej porze roku bez potrzeby otwierania okien. Filtrowane przez rekuperator powietrze jest wolne od pyłków i alergenów, a niższy poziom wilgoci eliminuje problemy z rozwojem pleśni i grzybów. Warto też wspomnieć o znacznie niższej emisji dwutlenku węgla, mniejszej ilości kurzu i całkowitej eliminacji owadów w domu.

Korzyści finansowe

 System wentylacyjny z rekuperatorem oferuje również spore korzyści finansowe. Na pierwszym miejscu warto wymienić znaczne oszczędności związane z kosztem ogrzewania mieszkania. Wymieniane powietrze nie jest wydalane razem z ciepłem, a odzyskana energia wraca do wnętrza. Tym sposobem temperatura nie obniża się i dom nie wymaga dogrzewania. Szacuje się, że przy wentylacji z rekuperatorem można zaoszczędzić nawet 50% straconego ciepła. Budynek z rekuperatorem klasyfikowany jest jako energooszczędny, co sprzyja również pozyskiwaniu różnych dotacji na proekologiczne inwestycje. Warto też wspomnieć o braku potrzeby stosowania dodatkowych kosztownych uszczelnień czy specjalnych okien z mikrowentylacją, znacznie droższych od modeli tradycyjnych.