Czym jest pompa ciepła i jak działa?

domowa pompa ciepła

Pompa ciepła to urządzenie, które wymusza nienaturalny przepływ ciepła – od niskiej temperatury do wysokiej. Urządzenie potrzebuje energii (zazwyczaj elektrycznej) aby działało. Pompy ciepła mają szerokie zastosowanie w wielu urządzeniach, jednak ostatnimi czasy mówi się o nich jako oszczędnym i ekologicznym źródle ciepła dla domów.

Czy to się opłaca?

Kupno i instalacja przydomowej pompy ciepła to spory wydatek, jednak w niektórych sytuacjach może być bardzo opłacalny. Przede wszystkim ma on sens, gdy pod dom nie ma możliwości podciągnięcia ogrzewania gazowego, które jest stosunkowo tanie. Jeśli dom miałby być ogrzewany prądem, pompa ciepła może przynieść naprawdę spore oszczędności. Pompa jest często stosowana przy budowie domów pasywnych, energooszczędnych i ekologicznych. To urządzenie jest bezkonkurencyjne, jeśli chodzi o jego bezobsługowość. Do pompy nie trzeba dorzucać paliwa, gdyż jest nim ziemia czy powietrze, z którego pompa pobiera ciepło. Po prostu urządzenie radzi sobie samo. Brak potrzeby paliwa to również oszczędność miejsca w piwnicy lub na terenie posesji, oraz brak kotłowni i brudu z nią związanego. Dlatego na pompy decydują się również ci właściciele domów, którzy nie chcą obsługiwać tradycyjnego pieca na węgiel lub ekogroszek.

Jak dokładnie działa pompa ciepła?

Pompa ciepła nie wytwarza go, tylko przenosi z jednego miejsca do drugiego. Jak już było wspomniane wcześniej: zabiera je z miejsc o niższej temperaturze (tzw. dolne źródło pompy ciepła), do tych o wyższej (górne źródło). Pompa to urządzenie stojące w domu, niewiele mniejsze od lodówki, połączone z wymiennikiem, przeważnie wkopanym w grunt. Pompa do działania potrzebuje niewiele energii elektrycznej, dzięki której otrzymujemy kilka razy więcej ciepła, niż w wypadku zwykłego ogrzewania elektrycznego. Dlatego też część osób twierdzi, że pompy nie są ekologiczne, skoro wymagają energii pobieranej ze źródeł nieodnawialnych. Pompy pozwalają nie tylko na ogrzanie domu i podłogi, ale również wody użytkowej.