Nowoczesne domy buduje się nieco inaczej niż te sprzed chociażby 30 lat. Przez ten czas odkryto i dopracowano wiele nowych technologii, dzięki którym utrzymanie domu jest tańsze, a do tego zdrowsze dla środowiska. Oczywiście większość nowych technologii wykorzystuje odnawialne źródła energii, dzięki czemu właściciele domów mogą się częściowo lub nawet w całości uniezależnić od dostawców prądu i gazu.
Energia ze słońca, ziemi i powietrza
Najbardziej znanym sposobem na pobór energii z odnawialnych źródeł są panele fotowoltaiczne. Można je zamontować na dachu domu, na ziemi lub na specjalnej wiacie. Panele pozyskują energię ze słońca i magazynują ją. Drugim bardzo często stosowanym w nowoczesnych domach rozwiązaniem jest instalacja pompy ciepła. Pompa ciepła pobiera ciepło z ziemi lub powietrza (nawet wtedy gdy mają one niewielką temperaturę) i dosłownie przepompowuje je do domu. Na podobnej zasadzie działają rekuperatory w wentylacjach. Rekuperator instaluje się po to, by „zabrał” ciepło ze zużytego powietrza, które usuwane jest z domu i ogrzał nim świeże, które do niego się dostaje. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze szereg innych rozwiązań, które mają sprawić że dom jest energooszczędny, takich jak elektrownie wiatrowe, czy systemy zbierania deszczówki do spłukiwania toalet.
Oszczędzanie energii
Jednak pobór energii to nie wszystko. Ważne jest również to, by nie uciekała ona z domu. Dlatego nowoczesne domy buduje się szczelnie. Ciepło nie ucieka z nich szparami w drzwiach czy oknach, nie ma mowy o budowie w nich zwykłej wentylacji grawitacyjnej. Domy pasywne mają taki rozkład pomieszczeń, aby najmocniej ogrzewały się tylko te z nich z których się naprawdę korzysta. Ważne jest nawet ich usytuowanie względem rzeźby terenu (np., względem okolicznych stoków czy lasów). Do takich domów wstawia się specjalne potrójne okna. Oczywiście jeśli w domu pojawia się piec CO, przeważnie jest to piec z automatycznym podajnikiem który dopasowuje spalanie tak, by było jak najbardziej wydajne.