Pompa ciepła – jak wybrać odpowiedni model?

pompa ciepła

Pompy ciepła od wielu lat systematycznie zyskują popularność, stanowiąc odpowiedź na ogólny trend ochrony środowiska. Urządzenia te nie tylko sprzyjają tworzeniu ekologicznych domów, ale też gwarantują spore oszczędności, obniżając koszty eksploatacji. Aby spełniały swoje zadanie, należy odpowiednio dobrać ich parametry.

Czynniki warunkujące dobór pompy ciepła

Budowa ekologicznego i oszczędnego domu nie jest łatwa. Wpływ na efekt końcowy mają dziesiątki różnych czynników. Wiedza o nich oraz odpowiednia konfiguracja elementów to zadanie dla specjalistów. To oni powinni również pomóc w dokonaniu wyboru pompy ciepła. Zanim jednak powierzy się podjęcie działań fachowcom, warto wiedzieć, co tak naprawdę ma znaczenie dla efektywności wykorzystania tego urządzenia.

Wśród podstawowych wartości, na jakie trzeba zwrócić uwagę znajdują się: moc grzewcza i chłodnicza, moc elektryczna, a także współczynnik COP. Ten ostatni to nic innego jak współczynnik wydajności cieplnej, który decyduje o tym, jakie będą ostateczne koszty ogrzewania. Istotnymi informacjami, które pomagają w doborze właściwego urządzenia, są też te dotyczące charakteru budynku i jego zapotrzebowania na ciepło. Ważne są parametry takie jak: kubatura, powierzchnia, przenikalność cieplna ścian i stropów, a także rodzaj zastosowanej termoizolacji.

Zasady doboru parametrów pompy

Moc grzewczą pompy określa się symbolem Pg i ta wartość ma kluczowe znaczenie dla efektywnej pracy urządzenia. Określa ona ilość energii, z jaką ciepło jest dostarczane do instalacji. Niewłaściwym rozwiązaniem są zarówno pompy o zbyt małej mocy, jak i te za duże. Pierwsze nie są w stanie ogrzać pomieszczeń, drugie pochłaniają znaczne ilości energii. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest dobór wielkości Pg do realnego zapotrzebowania na ciepło.

Przykładowo do ogrzania drewnianego nieizolowanego domu potrzeba pompy o mocy Pg > 80 W/m2. W budynkach o 20-centymetrowej izolacji wystarczy urządzenie o mocy Pg 35–45 W/m2. Moc elektryczna Pe to ilość energii, jaką pompa zużywa na pracę. Im niższy wskaźnik, tym ekonomiczniejsze rozwiązanie. Współczynnik COP wyraża stosunek pomiędzy mocą grzewczą pompy a energią potrzebną do jej zasilenia. Efektywność układu wzrasta wprost proporcjonalnie do wartości tego parametru.