Studnia głębinowa – czy to się opłaca?

studnia głębinowa

Obecne możliwości technologiczne mogą pozwolić małym i średnim gospodarstwom niemal całkowicie uniezależnić się od dostawców mediów. Kiedy trzeba podjąć decyzję o inwestycji w instalację, zazwyczaj pada pytanie: czy to się opłaca? Ta kwestia dotyczy również budowy studni głębinowych.

Korzyści czy straty finansowe?

Szacowanie opłacalności budowy studni głębinowej przypomina mniej więcej ocenę atrakcyjności inwestycji w instalację gazową w samochodzie. Dla jednych jest to zbyt duży i często zbędny wydatek, inni uważają, że tylko tak mogą sporo zaoszczędzić. O kwestiach ekonomicznych z pewnością decyduje wiele czynników. Najważniejszy z nich to koszt budowy samej studni – uzależniony od rodzaju terenu i głębokości, na której znajdują się pokłady wody pitnej. Drugim istotnym czynnikiem jest zapotrzebowanie na wodę. Im więcej zużywa się jej w gospodarstwie, tym inwestycja jest bardziej opłacalna. Z czego to wynika?

W budowę studni głębinowej inwestuje się tylko raz. Chociaż są to niemałe kwoty, to po zakończeniu inwestycji woda jest dostępna za darmo. Koszty utrzymania studni są minimalne, bo zazwyczaj zamykają się w kwocie 150 zł rocznie. Dlatego z powodzeniem można mówić, że z wody korzysta się niemal bezkosztowo. Biorąc pod uwagę, że medium z wodociągów miejskich opłacane jest przez cały okres użytkowania, a comiesięczne wydatki są wysokie – rachunek jest prosty. Z każdym litrem zużytej wody studnia staje się bardziej opłacalna. Zważywszy, że taką instalację buduje się na dziesiątki lat, w typowym czteroosobowym gospodarstwie zwraca się ona po 4-5 latach.

Kiedy kwestie ekonomiczne nie mają znaczenia?

Mówiąc o opłacalności budowy studni głębinowej, poza finansowymi warto też rozważyć inne kwestie. Chodzi chociażby o komfort korzystania, jaki zapewniają stałe dostawy wody w nieograniczonych ilościach. Inwestycja w studnię uniezależnia od wodociągów miejskich, a więc nie ma problemów z przerwami w dostawie medium spowodowanymi wyłączeniami konserwacyjnymi czy awarią. Dodatkowa możliwość zainstalowania pompy ciepła do c.w.u. sprawia, że gospodarstwo staje się samowystarczalne. Kolejny atut to czystość wody i jej niewątpliwie zdrowy charakter. Ujęcia głębinowe zapewniają dostawy nieskażonego medium, nasyconego cennymi pierwiastkami i naturalną florą bakteryjną. W wodzie brak też odkażaczy i innych związków dodawanych zazwyczaj do cieczy z miejskich wodociągów.