Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewane podłogowe z roku na rok robi się coraz modniejsze i coraz więcej osób budujących domy decyduje się na to rozwiązanie. Nic dziwnego  – posiada o wiele więcej zalet, niż tradycyjne ogrzewanie. Należy jednak je bardzo starannie zaplanować i pamiętać o nim podczas aranżacji wnętrz, gdyż narzuca w niej pewne niewielkie ograniczenia.

Instalacja ogrzewania

Są dwa popularne rodzaje ogrzewania podłogowego. Pierwsze z nich to ogrzewanie wodne – najczęściej spotykane. Chociaż instalacja jest kosztowna, ogrzewanie jest niezwykle ekonomiczne w eksploatacji, zwłaszcza w połączeniu z użytkowaniem pompy wodnej. Jego cechą jest jeszcze to, że długo się nagrzewa, ale i wolno stygnie. Drugi typ to ogrzewanie elektryczne, które jednak jest mniej ekonomiczne od wodnego. Ogrzewanie musi być dobrze zaprojektowane. Po jego instalacji praktycznie nie da się zrobić już poprawek bez zrywana podłogi. Ogrzewanie podłogowe nie powinno podchodzić m.in. pod wannę, prysznic czy szafki kuchenne. Wpływa również na wysokość podłogi, a co za tym idzie: stropów i okna balkonowego. Dlatego wszelkie zmiany i pomysły w aranżacji domu powinny być zawsze ustalane z projektantem.

Zalety i wady

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest brak grzejników na ścianach, co pozwala na ich dowolną aranżację. Druga zaleta to równomiernie rozprowadzane ciepło w całym domu. W wypadku tradycyjnego grzejnika ciepło rozchodzi się tylko z jednego czy dwóch punktów w pokoju. Ogrzewanie podłogowe sprawia, że chodzenie na bosaka po domu jest po prostu przyjemne, pomijając nawet fakt, że zapobiega przeziębieniom. Minusem ogrzewana podłogowego jest to, że wymaga specjalnego doboru podłogi. Najlepiej w tej roli spełnia się kamień lub ceramika. Przed wyborem podłogi powinno się poradzić fachowca, czy dany typ będzie współgrał z ogrzewaniem podłogowym. Na podgrzewanej podłodze nie powinno się również kłaść dywanów i wykładzin, gdyż wpływają one na niepoprawne rozprowadzanie ciepła.