Czym jest rekuperacja?

rekuperator

Rekuperacja to wentylacja mechaniczna  z odzyskiem ciepła. Zdecydowanie różni się od tradycyjnej wentylacji budynków, tzw. wentylacji grawitacyjnej. Wentylacja grawitacyjna to najprościej mówiąc system kominów i „dziur” w budynku, przez które świeże powietrze dostaje się do środka, a zużyte wydostaje na zewnątrz. Jednak wraz z powietrzem z budynku ucieka też ciepło, a do środka dostaje się wilgoć. Urządzenia zwane rekuperatorami umożliwiają rozwiązanie tego problemu.

Rekuperator

Rekuperator odzyskuje ciepło z nieświeżego powietrza, zanim je usunie i ogrzewa nim powietrze, które wpuszcza do domu. Jest wyposażony w różnego rodzaju filtry, które oczyszczają świeże powietrze, zanim trafi do wnętrza. Przepływ powietrza w starych budynkach opierał się na wentylacji grawitacyjnej. Zużyte powietrze z domów usuwały specjalnie projektowane kominy, a świeże miało dostawać się różnego rodzaju szczelinami: w oknach, drzwiach i wywietrznikach. Obecne domy budowane są tak, aby były jak najbardziej energooszczędne, a ciepło nie uciekało z nich. Nie ma w nich przypadkowych szczelin, są bardzo dobrze izolowane. Dlatego niezbędna w nich jest wentylacja z użyciem rekuperatora.

Zalety rekuperacji

Podstawową zaletą rekuperacji są oszczędności, które można uzyskać na rachunkach za ogrzewanie. Dom, w którym przepływ ciepła jest w pełni kontrolowany nie wymaga dodatkowego ogrzewania. Rekuperator usuwa również zbędną wilgoć z powietrza. Sprawia więc, że bakterie i grzyby, które chciałyby rozwijać się w domu, nie mają pożywki. Osuszone powietrze ułatwia też dbanie o dom. Sprawia, że pranie czy umyta podłoga schną szybciej. Rekuperatorem można sterować, ma się więc pełną kontrolę nad wentylacją. W razie potrzeby można szybko usunąć kuchenne i inne niepożądane zapachy z domu. Dobra rekuperacja zwalnia mieszkańców z potrzeby otwierania okien. Chronimy więc dom przed pyłkami, zanieczyszczeniami, spalinami i owadami. Rekuperacja pozwala cieszyć się świeżym powietrzem w nieobciążający portfela sposób.