Co warto wiedzieć przed zakupem rekuperacji?

rekuperacja

System wentylacji z rekuperatorem niesie ze sobą wiele korzyści. Najważniejszą z nich – poza oczyszczeniem powietrza – z pewnością jest odzyskiwanie ciepła. Aby rekuperator był efektywny, konieczne jest wybranie odpowiedniego modelu, którego parametry są dostosowane do specyfiki budynku.

Co jest istotne dla efektywności rekuperacji?

Gdy kupujemy nowoczesne urządzenia do domu, zazwyczaj w pierwszym odruchu bierzemy pod uwagę ich cenę. Takie podejście nie zawsze popłaca. Niższy koszt może oznaczać też niższą wydajność, ale i większą awaryjność sprzętu. Decydując się na zakup rekuperatora, warto pominąć wszelkie kuszące propozycje i wybrać ten model, który gwarantuje jakość na najwyższym poziomie.

Istotny jest też stan samej instalacji. Precyzję wykonania i sprawność działania systemu zapewni wyłącznie doświadczony instalator. Wśród ważnych czynników, które decydują o dopasowaniu urządzenia do potrzeb budynku, wskazać trzeba przede wszystkim kubaturę, przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń oraz liczbę osób, które standardowo w nich przebywają. Ponieważ system ma za zadanie wymianę powietrza na odświeżone, im większa liczba wydychających dwutlenek węgla, tym więcej mocy potrzeba do jego usuwania.

Jak dobrać parametry rekuperatora?

Najważniejszym elementem w rekuperatorze jest wymiennik ciepła. Od niego zależy wydajność urządzenia. Do grona tych najlepszych i najbardziej efektywnych zaliczają się wymienniki prądowe. Na drugim miejscu można wymienić modele obrotowe, a na ostatnim – najmniej wydajne, krzyżowe. Skuteczność działania, w zależności od rodzaju wymiennika, wynosi kolejno około: 95%, 80% i 60% odzyskanego ciepła.

Istotne jest też, przy jakiej wartości sprężenia rekuperator osiąga takie wartości. Zazwyczaj jest to 200 Pa. Kolejny ważny czynnik to energochłonność. Warto pamiętać, że wentylacja z rekuperatorem pracuje przez całą dobę, stale pobierając prąd. Najbardziej optymalna jest moc 45 W. Dobry model powinien również mieć możliwość podłączenia jednostki chłodzącej i gruntowego wymiennika ciepła. Ponadto dla komfortu mieszkańców istotny jest rodzaj izolacji akustycznej i ilość generowanych decybeli. W urządzeniach pracujących na zewnątrz liczy się też wyposażenie w system antyzamrożeniowy.